Producenci
Zanim kupisz laser 0

 

ZANIM KUPISZ LASER 

Systemy sterowania 03G-kod 04Napędy 06Liniały absolutne 06Napędy liniowe o dużej gęstości mocy 07Korpus 07Dostęp do obszaru roboczego 08Programowanie lasera 09Postprocesor 09CAD/CAM/Nesting 10CAD 10CAM 11Nesting 12Obliczanie czasów cięcia, wyceny, raportowanie 13Interpolator sprzętowy / programowy 15Moc lasera 15Wydajność pracy wycinarki laserowej 17Do produkcji czy na usługi? 22Koszty utrzymania lasera 22Głowica 23Pomiar odległości od materiału 24Jak kupować laser? 27Zapisy w umowie 30Bezpieczeństwo 31Gwarancja 32Możliwości lasera 32Fiber czy CO2 34

SPIS TREŚCI

 

01

WSTĘP

Wielu chciałoby zarabiać na cięciu laserem, ponieważ takie usługi wciąż generują zaskakująco wysokie zyski. Przez wiele lat, pomimo wysokich kosztów utrzymania i stosun- kowo niskiej wydajności w tej branży dominowały lasery CO2. Technologia ta osiągnęła kres możliwości rozwoju, a ze względu na dużą ilość urządzeń ceny usług spadły do nieatrakcyj- nych poziomów z punktu widzenia inwestorów. Aż do roku 2010, w którym rozpoczęła się rewolucja Fiber.

Lasery światłowodowe stały się wówczas wielką nadzieją branży, ponieważ ze względu na znacznie krótszą długość fali światła, liniowe prędkości cięcia osiągały wartości wielokrotnie wyższe od laserów CO2. Początki nie były łatwe, ponieważ niewielkie moce pierwszych źródeł, problemy z głowica- mi i ograniczenia rozwiązań technicznych z laserów starszej generacji powodowały, że wyci- narki laserowe Fiber, produkowane przez potentatów, były niewiele wydajniejsze od laserów CO2.

Największą przewagę lasery Fiber wykazują przy cięciu cieńszych blach, ale okazało się, że właśnie przy cienkich blachach największym ograniczeniem stały się niewystarczają- co wydajne systemy sterowania. Są to specjalizowane komputery przemysłowe, które steru- ją napędami osi pozycjonujących głowicę tnącą. W erze laserów CO2 systemy te pochodziły z maszyn skrawających, poruszających się nieporównywalnie wolniej od wycinarek lasero- wych i już wówczas dostrzegano ograniczenia wynikające z braku wystarczająco szybkich układów sterowania.

Problem ten stał się kluczowy jednak dopiero po pojawieniu się źródeł światłowo- dowych. Okazało się, że poprzez stosowanie zbyt wolnych systemów sterowania producen- ci wycinarek Fiber marnują potencjał tej nowoczesnej technologii. Zauważono bowiem, że lasery wyposażone w źródła Fiber mogą osiągać pięciokrotnie większe prędkości cięcia w stosunku do laserów CO2. Rzeczywista wydajność produkcji wzrosła niejednokrotnie tylko o 30%.

02

www.kimla.pl

SYSTEM STEROWANIA

Jest to spowodowane sposobem działania systemów sterowania, który został wymyślony w latach 50’ ubiegłego wieku i polega na sterowaniu prędkością serwonapędu na podstawie jego spóźnienia za pozycją zadaną interpolatora. Interpolator jest to część systemu sterowania, która na podstawie zadanego kształtu do wycięcia wskazuje miejsce, w którym powinna znaleźć się w danym momencie głowica tnąca. Różnica pomiędzy pozycją zadaną z interpolatora i aktualną pozycją głowicy to uchyb pozycji. Wartość uchybu po przeskalowaniu staje się wartością zadaną prędkości dla serwonapędów poruszających głowicę.

Wynika z tego, że im większa prędkość ruchu tym pojawia się większy uchyb pozycji i coraz gorsza dokładność odwzorowania kształtów zadanych do wycięcia. Taki sposób sterowania pozwala na wycinanie albo szybkie, albo dokładne. O ile przy stosunkowo wolnych obrabiarkach skrawających taka ułomność sterowania nie wpływa znacząco na ograniczenia parametrów obróbki to przy cięciu laserem Fiber skom- plikowanych elementów, narożników czy otworów, błędy odwzorowania kształtu mogą osiągać wartości nawet kilku milimetrów.

Dlatego producenci laserów wyposażonych w takie systemy sterowania zmuszeni są do znacznego spowalniania ruchu maszyny w celu minimalizacji tych deformacji. Nieste- ty, znacznie ogranicza to dynamikę pracy maszyny, a co za tym idzie jej wydajność. Taki sposób sterowania wynikał z ograniczeń technologii mikroprocesorowej w latach 50’ i aby w ogóle można było wówczas stworzyć taki system trzeba było zgodzić się na wiele kompro- misów. W kolejnych latach technika mikroprocesorowa rozwijała się w szybkim tempie, lecz konserwatywne podejście producentów systemów sterowania CNC spowodowało, że do dziś działają one w oparciu o tę samą technologie sprzed 50-ciu lat.

 

03

W 1999 r. firma chcąc wyjść poza utarte schematy działania sterowników CNC opracowała i wdrożyła koncepcję bezuchybowego systemu sterowania opartego o dostęp- ne już wówczas szybkie procesory DSP. Koncepcja polegała na tym, że wszystkie pętle regulacji znajdowały się w napędzie, a nie były rozproszone pomiędzy sterownikiem CNC i serwonapędem. W starszych rozwiązaniach interpolator zadawał wyłącznie pozycję. Rozwiązanie Kimla zakładało jednoczesne wysyła- nie pozycji, prędkości i przyspieszenia co pozwoliło na uzyskanie niemalże zerowego uchybu, niezależnie od prędkości. Ponadto, klasyczne systemy z regulatorami rozproszonymi działają z częstotliwością do 2kHz co oznacza, że pozycja serwonapędu korygowana jest 2000 razy na sekundę. Dla stosunkowo wolnych maszyn skrawających jest to w zupełności wystarczające, ale dla nowoczesnych laserów światłowodowych, które mogą wycinać z prędkościami ponad 1m/s, poprawka realizowana jest tylko co 0.5mm co jest wartością dalece niewystarczającą.

Kimla dzięki realizacji wszystkich regulatorów w serwonapędzie uniknęła koniecz- ności powolnej dwukierunkowej wymiany danych pomiędzy serwonapędem i interpolato- rem dzięki czemu stało się możliwe zwiększenie częstotliwości regulacji do 20kHz. Pozwoliło to na precyzyjną kontrolę pozycji nawet przy bardzo dużych prędkościach.

G-KOD

Pozostał jeszcze jeden problem do rozwiązania. Ścieżka narzędzia po której ma poruszać się głowica zapisywana jest w postaci współrzędnych, do których kolejno ma dojechać głowica w celu wycięcia zadanego kształtu. Format ten nazwano G-kodem i jest to po dzień dzisiejszy standardowy język zapisu danych dla maszyn CNC opracowany jeszcze do pracy z taśmą perforowaną. Jest to stosunkowo prymitywny zapis, który skomplikowane kształty przechowuje w postaci polilinii, czyli krzywej łamanej składającej się czasami z dziesiątek tysięcy krótkich odcinków, tworzących zadany kształt. Przy laserach światłowodowych i dużych prędkościach roboczych często zdarza się, że odcinki polilinii są tak krótkie, że system nie jest w stanie przetworzyć poszczególnych komend na tyle szybko, aby zapewnić płynność ruchu. Maszyna drży, szarpie i niepotrzeb- nie zwalnia, a konsekwencją jest dalsze ograniczenie wydajności i pogorszenie jakości cięcia. Firma Kimla ponownie wyszła naprzeciw potrzebom rynku i opracowała unikalny sposób przetwarzania danych wektorowych przez system CNC. Ścieżka narzędzia, po której porusza się maszyna, możeprzybierać różne kształty w tym takie, na których maszyna musi

04 

płynnie dostosowywać posuw do kształtu wycinanego detalu. Większość systemów kontroluje w takim przypadku prędkość na podstawie kątów pomiędzy poszcze- gólnymi odcinkami, skokowo zmieniając prędkość zadaną.

Kimla zamiast analizować kąty pomiędzy poszczególnymi odcinakami przyjęła koncepcję wyliczania przyspieszeń odśrodkowych na bazie kształtów, po których porusza się maszyna. Takie podejście pozwoliło na znacznie precyzyjniejsze obliczenie prędkości z jaką maszyna może poruszać się po danej ścieżce, a ponadto, dzięki grupowemu przetwarzaniu danych znacznie zwiększono przepustowość systemu. Techno- logię tę opatentowano pod nazwą „Dynamiczna analiza wektorówTM”.

 

05

NAPĘDY

Każda maszyna CNC musi posiadać napędy, które przetwarzają sygnały sterujące na mechaniczny ruch osi. Najczęściej są to serwonapędy działające na bazie obrotowego silnika elektrycznego z zainstalowanym enkoderem do pomiaru aktualnej pozycji napędu. Silnik napędza mechanizm zamieniający ruch obrotowy silnika na ruch liniowy osi roboczej. Może to być śruba toczna lub, co w przypadku laserów znacznie częstsze, listwa zębata. Pomiędzy listwą zębatą, a silnikiem stosowana jest przekładnia planetarna w celu dostoso- wania prędkości i momentu obrotowego. Są to przekładnie mechaniczne, które z czasem zużywają się, a to wymaga ich okresowej wymiany, szczególnie w przypadku szybkich i dynamicznych ruchów laserów ber. Z napędami mechanicznymi nierozerwalnie związany jest również luz zwrotny powodowany przez niedokładności przekładni, tarcie, naprężenia oraz zużycie. Pojawiający się luz zwrotny nie może być precyzyjnie kompensowany, ponie- waż pomiar pozycji dokonywany jest przez enkoder na osi silnika. Ruch osi w zakresie luzu zwrotnego nie może być zmierzony przez enkoder. W ostatnich latach zaczęły pojawiać się w wycinarkach laserowych magnetyczne napędy liniowe, które działają bezdotykowo. Ruch osi powoduje bezpośrednio pole magnetyczne, które się nie zużywa, a brak przekładni mechanicznych powoduje znaczne zwiększenie sprawności napędów. W wycinarkach laserowych, gdzie nie ma narzędzia stawiającego opór podczas ruchu, niemal cała energia włożona w rozpędzenie danej osi może być odzyskana podczas hamowania, co rma Kimla wykorzystała w postaci zaimplementowania technolo- gii Common DC Bus. Odzyskana energia przekazywana jest następnie do osi rozpędzającej się i dzięki temu energia krąży pomiędzy napędami, minimalizując zużycie energii. Dzięki użyciu tej technologii ograniczono jej zużycie nawet do 70%.

LINIAŁY ABSOLUTNE

Firma Kimla w swoich laserach wykorzystuje napędy liniowe z absolutnym odczy- tem pozycji co oznacza, że maszyna po włączeniu nie wymaga najazdów na punkty referen- cyjne, ponieważ odczyt realizowany jest na podstawie mikrokodu kreskowego naniesione- go na taśmę inwarową wzdłuż każdej osi z rozdzielczością 1nm. Daje to niespotykaną dokładność pozycjonowania oraz wyeliminowanie luzu zwrotnego. Napęd portalu realizo- wany jest obustronnie przez dwa napędy liniowe z elektroniczną korekcją kąta.

06 

NAPĘDY LINIOWE O DUŻEJ GĘSTOŚCI MOCY

W celu zwiększania wydajności cięcia, szczególnie przy cienkich blachach, należy zadbać o jak największe przyspieszenie, aby maszyna, na jak najkrótszym odcinku, mogła osiągnąć prędkość zadaną. W tym celu producenci starają się zastosować napędy o jak największych mocach. Początkowo, gdy moc napędów jest stosunkowo niska, ich masa nie stanowi istotnej części masy poruszanej osi. Zwiększanie mocy silników powoduje zwiększanie ich masy, aż w końcu masa silników staje się na tyle istotna, że pojawia się efekt samoograniczenia, ponieważ dwukrotne zwiększenie mocy jest niwelowane poprzez podwojenie masy napędów. Powstaje zatem bariera w zwiększaniu wydajności, która wydawała się nie do pokonania. Wytwórcy laserów kupują silniki liniowe od ich producentów, którzy oferują rozwiązania konstrukcyjne sprzed 10-15 lat. Niedawno jednak pojawiły się na rynku nowoczesne materiały magnetyczne o wysokiej indukcji nasycenia, które umożliwiły stworzenie napędów nowej generacji.

Kimla rozpoczęła badania nad zastosowaniem tych materiałów do budowy napę- dów o wysokiej gęstości mocy. Ich efektem było stworzenie i wdrożenie do produkcji napę- dów liniowych, w których trzykrotnie podniesiono moc bez zwiększenia masy silnika, dzięki czemu osiągnięto dynamikę niedostępną dla innych producentów wycinarek laserowych.

KORPUS

Maszyna powinna być sztywna, dokładna i stabilna. To ogólne cechy pożądane dla maszyn CNC. Jednak wielu producentów uważa, że te wymagania dla wycinarek laserowych nie są najistotniejsze i pozwalają sobie na pewne uproszczenia generujące konkretne problemy dla użytkownika. Idealnie byłoby, aby korpus lasera był monolityczny, obrobiony w jednym mocowaniu na dużej frezarce bramowej. Niestety są to maszyny rzadko spotyka- ne i drogie więc producenci decydują się często na korpusy skręcane z kilku elementów. Najczęściej są to dwie ściany boczne połączone poprzeczkami. Takie rozwiązanie powoduje, że maszyna ma niewielką sztywność w szczególności na skręcanie się korpusu. Dlatego producenci wymagają wykonania fundamentu pod instala- cję takiej maszyny. Przy instalacji wycinarka przykręcana jest do takiego fundamentu i stanowi on element konstrukcyjny, który ją usztywnia i jest niezbędny do prawidłowej pracy.

Wykonanie fundamentu jest kosztowne i czasochłonne, a czasami wręcz niemożli-

07

we, gdy pomieszczenie, w którym ma być zainstalowane urządzenie, jest wynajmowane. Są jeszcze inne konsekwencje takiego podejścia.

W konstrukcjach skręcanych niezwykle trudno jest zapewnić równoległość prowad- nic, po których porusza się trawers. Nawet niewielkie odkształcenia czy niedokładności obróbki powodują odchyłki dochodzące do 1mm co byłoby katastrofalne dla prowadnic i wózków tocznych. Dlatego producenci takich konstrukcji stosują elastyczne kompensatory szerokości, to z kolei wpływa na zmniejszenie sztywności prowadzenia trawersu. Firma Kimla, dzięki inwestycji w dedykowane obrabiarki bramowe do korpusów, oferuje wycinarki laserowe, których monolityczne korpusy obrabiane są całe w jednym mocowaniu co zapew- nia równoległość prowadnic na poziomie 0.01mm. Rozwiązanie takie nie potrzebuje kompensatorów, jest sztywne, stabilne i nie wymaga fundamentowania. Kimla oferuje lasery z korpusami monolitycznymi do wielkości 3.000 x 12.000mm.

DOSTĘP DO OBSZARU ROBOCZEGO

Na rynku spotyka się różne sposoby zapewnienia dostępu do wnętrza urządzenia. W większości przypadków są to drzwi w węższej ścianie lasera. To najprostsze rozwiązanie, lecz obszar, do którego operator może dosięgnąć ręką bez wchodzenia do środka jest mocno ograniczony. Niektórzy producenci oferują dostęp od strony dłuższego boku lasera. Dostęp jest znacznie szerszy, ale operator musi sięgać przez prowadnice i osłony harmonij- kowe zanim dosięgnie arkusza. Jest to nieergonomiczne i niebezpieczne dla osłon, ponie- waż łatwo upuścić detal na osłony harmonijkowe i je uszkodzić. Istnieją również wersje laserów z bocznym dostępem, które mają odwrócony trawers, który jeździ po krótszym boku maszyny. Takie rozwiązanie powoduje, że trawers jest bardzo długi i aby zapewnić wymaganą sztywność, jest duży i ciężki. Lasery z takimi rozwiązaniami mają przez to niską dynamikę i ograniczoną wydajność. Żadne z wymienionych rozwiązań nie pozwala jednak na dostęp do całego obszaru roboczego i w przypadku potrzeby interwencji w niedostęp- nym obszarze wymagane jest wejście do wnętrza maszyny co jest bardzo niewygodne przy ograniczonej wysokości górnych osłon.

Kimla projektując wycinarkę laserową, położyła nacisk na ergonomię dostępu do obszaru roboczego, zapewniając dostęp ze wszystkich stron urządzenia poprzez drzwi umieszczone na około maszyny. Dzięki temu niezależnie od miejsca koniecznej interwencji nie ma potrzeby wchodzenia do wnętrza urządzenia, ponieważ każde miejsce obszaru robo- czego dostępne jest na wyciągnięcie ręki.

08 

PROGRAMOWANIE LASERA

Okazuje się jednak, że szybka maszyna to nie wszystko. Wciąż producenci laserów stosując uniwersalne systemy sterowania zmuszają użytkowników do utrzymywania całych zastępów technologów, w celu przygotowywania programów na wycinarki laserowe. Wynika to z historii rozwoju systemów sterowania obrabiarek.

Pierwsze systemy były programowane prymitywną klawiaturą na pulpicie maszyny, a programy były zapisywane na taśmach perforowanych. Pojawienie się pierwszych kompu- terów osobistych ułatwiło pisanie i edycję programów poza maszyną i przenoszenie ich na wygodniejszych nośnikach danych. Jednak uciążliwość wpisywania często tysięcy linii programu spowodowała powstanie w latach 80’ programów do automatycznego genero- wania ścieżki narzędzia do maszyn CNC.

Programy CAM tworzone przez liczne rmy zaczęły pojawiać się jak grzyby po desz- czu, ale i producentów systemów sterowania przybywało. Pojawił się więc problem kompa- tybilności programów CAM z systemami sterowania, ponieważ nie udało się uzgodnić jednego, uniwersalnego standardu zapisu danych. Utrudniała to różnorodność maszyn i ich kon guracji, dlatego powstał dodatkowy niezbędny moduł pomiędzy programem CAM, a systemem sterowania - postprocesor.

POSTPROCESOR

Stworzenie odpowiedniego postprocesora jest zlecane dostawcy oprogramowania CAM przez końcowego użytkownika lub sprzedawcę maszyny. Tu pojawia się pierwszy problem, ponieważ jakość napisania takiego postprocesora będzie rzutowała na wydajność i jakość pracy maszyny. Nie ma możliwości napisania dobrego postprocesora w krótkim czasie, ponieważ jest to proces wielokrotnego testowania i poprawiania, który może potrwać wiele miesięcy. Często kupujący koncentruje się na parametrach samej maszyny nie zwracając uwagi na sposób tworzenia programów, ich poprawiania, łatwości wymiany danych z maszyną lub tego czy wszystkie funkcje lasera są w ogóle zaimplementowane w programie sterującym. Zdarza się, że producent lasera zmienia co jakiś czas dostawcę opro- gramowania CAM i wówczas użytkownik starszej wersji nie może już liczyć na pomoc, gdyż producent lasera nie będzie dłużej rozwijał oprogramowania, którego już nie oferuje.

Aby rozwiązać ten problem, rma Kimla stworzyła unikatowe rozwiązanie polega- jące na implementacji wszystkich funkcji CAD, CAM i Nestingu w systemie sterowania.

09

CAD/CAM/NESTING

To pionierskie rozwiązanie, ponieważ dotychczas lasery były programowane wyłącznie przez zewnętrzne systemy CAM. Jakakolwiek zmiana kształtu, położenia detalu, wielkości otworów powodowała konieczność przerwania przez operatora pracy maszyny i zlecenie technologowi zmiany, wygenerowania nowego programu, wgrania go do lasera i kontynuację pracy. Często najprostsze zmiany powodowały długotrwałe przestoje.

Na maszynach Kimla można pracować z pominięciem technologa, ponieważ wszystkie prace przygotowawcze mogą być wykonane sposób automatyczny, bezpośred- nio przez operatora w czasie pojedynczych minut, a jakiekolwiek zmiany i drobne poprawki zajmują sekundy. Oczywiście, dla rm przyzwyczajonych do pracy z udziałem technologa możliwe jest zainstalowanie aplikacji operatora na stanowisku technologicznym. Wówczas operator może wykonać wszystkie zadania technologa i odwrotnie.

Kimla rozwija swój system sterowania od 20 lat. Wciąż go rozbudowuje i implemen- tuje kolejne innowacje funkcjonalności, często na podstawie potrzeb i oczekiwań bezpo- średnio od użytkowników. Istnieje również możliwość napisania dedykowanych funkcjonal- ności na konkretne indywidualne zamówienie, co nie jest możliwe w przypadku systemów dostarczanych przez rmy trzecie. Wraz z rozwojem można klientom oferować upgrade-y oprogramowania dostosowując starszy system do najnowszych wymagań rynku.

CAD

Jest to edytor gra ki wektorowej pozwalający na tworzenie rysunków, wczytywa- nie kształtów w formatach dxf, dwg, geo, taf, plt, hpgl i podobnych, oraz ich edycję. Oprócz możliwości rysowania linii, łuków, splinów, znaków gra cznych, przycinania, fazowania, zaokrąglania itd. Jest to standardem w programach tego typu. Bardzo ważne w programach CAD dla wycinarek laserowych są funkcje dedykowanie do automatycznego czyszczenia i domykania konturów.

Aby wyciąć poprawnie detal, wiązka lasera nie może przemieszczać się dokładnie po konturze wyznaczonym przez rysunek, ponieważ szczelina powstająca podczas cięcia w zależności od rodzaju i grubości blachy ma szerokość od 0.05mm do 0.4mm. Spowodowało- by to, że wycięte części miałyby niewłaściwe wymiary. Musimy zatem ścieżkę narzędzia odsunąć od konturu opisującego detal o pół szerokości tej szczeliny. Aby program wiedział, w którą stronę należy go odsunąć musi być to kontur zamknięty. W przeciwnym przypadku nie można ustalić, czy ma to być korekcja zewnętrzna,

10

czy wewnętrzna. Dodatkową komplikacją są detale z otworami, gdzie zewnętrzny kontur powinien być odsunięty na zewnątrz, a wewnętrzny do wewnątrz. Jeżeli dołożymy przypad- ki mniejszych elementów włożonych w otwory większych to sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje.

Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby części do wycięcia miały jednoznacznie zde - niowane kontury, aby program mógł właściwie zinterpretować rysunek. Niestety bardzo często rysunki nie są przygotowane właściwie. Mają niepodomykane kontury, zwielokrot- nione linie lub częściowo nachodzące na siebie odcinki. Dla rysunku tworzonego z myślą o wydruku nie ma to znaczenia, dlatego często zasady higieny rysunku są przez konstrukto- rów ignorowane. Powoduje to niepotrzebne marnowanie czasu, ponieważ technolog przed przygotowaniem programu do lasera musi mozolnie, ręcznie poprawiać te rysunki.

Firma Kimla widząc te niedogodności wdrożyła szereg funkcji, które automatycznie przetwarzają rysunki. Domykanie niezamkniętych obrysów, usuwanie pokrywających się linii, czy zamiana poszarpanych krawędzi na linie i łuki to tylko niektóre funkcjonalności, które pozwalają na automatyzację procesu przygotowania projektu na laser.

CAM

Jest to generator ścieżki narzędzia oraz wszystkich komend dla głowicy, źródła czy automatyki. Gotowe szablony dla każdego rodzaju i grubości blach opisują, jak ma zacho- wywać się laser, aby poprawnie wyciąć detal. Dla każdego materiału i grubości producent lasera powinien doświadczalnie dobrać wszystkie parametry, tak aby operator lub techno- log mógł wybrać jedną z gotowych tablic technologicznych i automatyczne wygenerować program.

Czasami jednak zdarza się, że operator ze względu na nietypowy materiał lub wymogi produkcyjne musi dokonać zmian ustawień. W większości wycinarek laserowych parametry technologiczne są rozproszone pomiędzy systemem sterowania oraz oprogra- mowaniem CAM. Na przykład prędkości cięcia, moce lasera czy charakterystyki przebijania są zawarte w tablicach sterowania maszyny, natomiast za punkty wpaleń, odległości od konturu czy kształt dojazdu do ścieżki odpowiadają tablice w programie CAM. Powoduje to częste pomyłki i nieporozumienia pomiędzy technologiem, a operatorem. Często tablice lasera zmody kowane na potrzeby jednego programu nie zostają przywró- cone do domyślnych wartości co powoduje, że cięcie następnych programów z użyciem danej tablicy może być niepoprawne.

Firma Kimla dzięki skonsolidowaniu wszystkich tych funkcji w jednym systemie umożliwiła operatorowi dowolną mody kację parametrów cięcia, ponieważ wszystkie tabli-

11

ce technologiczne są kopiowane do konkretnego projektu i mody kowanie ich w ramach jednego zlecenia nie wpływa na inne. Zapisany projekt ze zmody kowanymi ustawieniami można ponownie wykonać w dowolnym czasie. Ponadto w rmach, w których to technolog przygotowuje programy operatorowi, możliwa jest pełna interakcja i zamienność działań na obu stanowiskach. Program przygotowany przez technologa może być poprawiony przez operatora, jeśli będzie taka potrzeba. Technolog może też korzystać z szablonów technolo- gicznych poprawionych przez operatora, tak aby przy kolejnych zleceniach technolog używał dostosowanych ustawień.

Kolejną funkcjonalnością poprawiającą wydajność procesu cięcia jest możliwość automatycznego generowania wspólnych linii cięcia. Przy detalach o prostych bokach bardzo korzystne jest ustawienie ich w taki sposób, aby odległość pomiędzy nimi była szerokością szczeliny powstającej przy cięciu. Wówczas potrzebne jest tylko jeden przejazd roboczy dla wycięcia krawędzi obu sąsiadujących części.

Oszczędności są niebagatelne, ponieważ w niektórych przypadkach czas i koszty cięcia można zmniejszyć nawet o 45%, a zużycie materiału do 10%. Wspólne linie cięcia tworzone powinny być automatycznie przez algorytm generowania ścieżki narzędzia, a dla grubszych blach nieoceniona jest funkcja wstępnych nacięć na rozwidleniach, chroniąca głowicę przed kolizjami w przypadku cięcia blachy z wewnętrznymi naprężeniami. Aby w pełni zautomatyzować proces generowa- nia ścieżki ze wspólnymi liniami cięcia, funk- cjonalność ta powinna być również zaimple- mentowana w module Nestingu, aby można było automatyczne ustawić detale w odpo- wiedniej odległości od siebie.

NESTING

Jest to automatyczne rozkładanie elementów na arkuszu w taki sposób, aby minimalizować straty materiału. Dla detali można zde niować ilość sztuk do wycięcia, kąt obrotu, kierunek walcowania lub wzoru materiału, dla całego arkusza odległość między detalami, marginesy, czy wspólne linie cięcia. Nowoczesne oprogramowanie do nestingu pozwala również na zapisywanie odpadów użytkowych w postaci arkuszy, z których został wycięty nieregularny kształt. Przy ponownym użyciu arkusza, częściowo wyciętego, nestning może użyć taki arkusz omijając przy rozkładzie brakujący materiał. Zintegrowanie przez rmę Kimla nestingu w systemie sterowania daje też zupełnie nowe możliwości.

 

12 

Podczas praktycznych realizacji projektów często kształty i ilości detali nie pozwala- ją na wydajne wykorzystanie materiału. Duże elementy na pierwszych rozłożonych arkuszach są skutecznie uzupełniane mniejszymi częściami, wypełniającymi przestrzenie pomiędzy nimi, natomiast ostatnie arkusze często są już wykorzystanie w niewielkim stopniu. Założone ilości elementów do wycięcia nigdy nie są dokładnie takie, aby na wszyst- kich arkuszach dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie. Można załączyć funkcję uzupeł- niania wolnych miejsc niezamówionymi częściami, ale to czy je w przyszłości sprzedamy nie jest pewne.

Zatem zawsze mamy dylemat czy starać się na siłę umieszczać w przestrzeniach pomiędzy dużymi częściami nie zamówione małe detale, z nadzieją, że zlecenie się powtó- rzy godząc się na dłuższy czas cięcia, czy jednak godzić się na wyrzucanie nieużytego mate- riału pomiędzy detalami. W klasycznych rozwiązaniach z zewnętrznym systemem CAM nie ma możliwości zmian po rozpoczęciu wykonywania projektu na maszynie, ponieważ laser nie raportuje do oprogramowania CAM postępów w wykonywaniu projektu. W laserach Kimla w czasie wykonywania projektu możliwe jest przerwanie wykonywania projektu, wprowadzenia kolejnego zlecenia na daną blachę i ponowne uruchomienie nestingu z uwzględnieniem wyciętych już elementów. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest znacznie lepsze wykorzystanie materiału.

OBLICZANIE CZASÓW CIĘCIA, WYCENY, RAPORTOWANIE

Przygotowanie oferty na wykonanie usługi cięcia laserem to pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, aby dać klientowi szansę na wybranie właśnie naszej rmy. Największym błędem jaki popełniają usługodawcy jest oferowanie stałej stawki za metr cięcia danego materiału.

Wyobraźmy sobie kwadrat o boku 1m. Aby go wyciąć maszyna musi przeciąć mate- riał na długości 4m. Czas wycięcia takiego detalu na laserze np. 6kW z blachy 1,5mm to ok. 7s. Teraz weźmy kwadrat o boku 400mm, ale z dużą ilością otworów, tak aby suma drogi po obrysie i po krawędziach otworów wyniosła również 4m. Okazuje się, że detal o takiej samej długości drogi cięcia wycinany jest w czasie 38s, co jest wartością ponad 5 razy większą. Jeśli uśrednimy koszty cięcia dla różnych detali to może się okazać, że w takim przypadku wycięcie detalu o boku 1m będzie dla klienta nieatrakcyjne cenowo, a na mniejszym detalu z otworami nie uzyskamy oczekiwanej marży. Można oczywiście dodawać jakąś kwotę za jedno przebicie co w jakimś stopniu zniweluje te różnice, ale nigdy nie będziemy w stanie zoptymalizować tego procesu. Jedyną możliwością precyzyjnej wyceny cięcia dla założone- go zarobku na godzinę jest wycena na podstawie czasu i kosztów cięcia.

13

kwadrat 1x1m

wiele obiektów

4 metry cięcia - czas 7s 4 metry cięcia - czas 38s

Ale jak oszacować czas cięcia bez wycięcia? Zazwyczaj klient przysyła pliki z kształtami części, podaje rodzaj i grubość blachy oraz pyta, ile będzie kosztowało ich wycięcie. Technolog wczytuje plik do programu CAM, wczytuje tablicę parametrów, generuje ścieżkę narzędzia i uruchamia funkcję symulacji. Niestety okazuje się, że czas wyliczone przez symulator cięcia w programie CAM nie robi tego dość dokładnie. Różnice mogą być znaczne i to tym większe im cieńsza jest blacha. Zdarza się, że laser wycina elementy 2 razy dłużej niż wynikało by to z wyliczeń programu. Okazuje się bowiem, że zewnętrzny program CAM nie ma możliwości precyzyjnego odtwo- rzenia dynamiki ruchów lasera, a przy cienkich blachach to dynamika decyduje o wydajno- ści. Sprawę komplikuje fakt, że charakterystyki i czasy przebić zapisane są w pamięci lasera i program CAM nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Po ich zmianie przez operatora nie są automatycznie uaktualniane w programie technologa, ponieważ programowanie maszyn za pomocą g-kodu jest jednokierunkowe. Dane zawsze przesyłane są z programu CAM do maszyny, ale nie odwrotnie.

Firma Kimla integrując CAM w systemie sterowania rozwiązała problem obliczenia czasów i kosztów cięcia. Stały dostęp algorytmów symulacji do nastaw dynamiki maszyny oraz do tablic technologicznych pozwala na precyzyjne ich obliczanie uwzględniając koszty prądu, gazów, części eksploatacyjnych, operatora czy amortyzacji. Operator może również wprowadzić kwotę dochodu jaką chce osiągnąć za godzinę pracy lasera, a system automa- tycznie obliczy cenę każdego detalu uwzględniając koszt materiału i uwzględni dane z nestingu dotyczące odpadów dla każdego arkusza. Raport taki można wygenerować w postaci pliku PDF będącego gotową ofertą dla klienta. Moduł wyceny może pracować również na osobnym komputerze, aby nie obciążać tym zadaniem technologa lub operatora.

 

14 

INTERPOLATOR SPRZĘTOWY / PROGRAMOWY

Ważnym czynnikiem, na który również warto zwrócić uwagę jest sprzęt, na którym bazuje system sterowania. Obecnie prawie każdy z nich opary jest na przemysłowym komputerze PC dla ułatwienia tworzenia interfejsu użytkownika.

Tylko profesjonalne systemy sterowania mają tzw. interpolator sprzętowy, który odpowiada wyłącznie za sterowanie ruchami maszyny. Istnieją systemy sterowania, które są symulatorem systemu sterowania na komputerze PC. Niestety żaden PC nie jest maszyną czasu rzeczywistego, ponieważ musi obsługiwać wiele zadań kolejkowanych przez system operacyjny. Odczyt klawiatury, dysków, wyświetlanie obrazu na ekranie, komunikacja sieciowa to tylko niektóre z zadań, które realizuje komputer tysiące razy na sekundę. Gdzieś między tymi zadaniami znajdują się algorytmy sterowania ruchami maszyny, które wyliczają i wysyłają do serwonapędu kolejną pozycję, w której ma znaleźć się głowica tnąca. Jednak zadania wykonywane przez procesor nie trwają zawsze tyle samo czasu i dane nie są wysy- łane do serwonapędu w jednakowych odstępach czasu. Jest to tzw. jitter, który może powo- dować obniżenie jakości ruchu, uskoki, drgania czy pofalowania krawędzi detalu. Dlatego w profesjonalnych systemach do sterowania ruchami głowicy stosowany jest dodatkowy specjalizowany procesor -interpolator, który nie wykonuje innych zadań poza kontrolowa- niem ruchu serwonapędów. Należy zaznaczyć, że systemy bazujące na programowym symulatorze są bardzo tanie (od 1000 EUR) i często jest to wartość ponad 10 razy niższa od rozwiązań sprzętowych.

Profesjonalne wycinarki laserowe wyposażane są w systemy ze sprzętowymi inter- polatorami, jednak coraz częściej w pogoni za zyskiem zdarzają się producenci sięgający po tańsze rozwiązania. Firma Kimla od 20 lat produkuje wyłącznie systemy sterowania z interpolatorem sprzęto- wym komunikującym się z serwonapędami za pomocą przemysłowego protokołu komuni- kacyjnego Real Time Ethernet.

MOC LASERA

Pierwsze lasery światłowodowe do cięcia metali miały moce kilkuset watów i pozwalały na wycinanie blach o grubościach do 3mm z niezbyt imponującymi prędkościa- mi. Naturalne było zatem dążenie do zwiększania mocy, aby zwiększyć wydajność i zakres ciętych blach. Szybki rozwój tej technologii sprawił, że moce zaczęły być liczone w kilowa- tach, ale zwiększanie mocy nie przekłada się liniowo na zwiększanie wydajności i grubości

15

cięcia. Początkowo przy stosunkowo niewielkich mocach rzędu 1-2kW maksymalna grubość cięcia wzrasta proporcjonalnie, ale powyżej 2kW wzrost zaczyna się załamywać i dalsze zwiększanie mocy powoduje coraz mniejsze przyrosty grubości cięcia. Należy podkreślić, że nie możemy traktować grubości cięcia w odniesieniu do mocy w sposób ścisły. Czym innym są badania laboratoryjne w optymalnych warunkach, a czym innym cięcie różnorodnych blach w warunkach przemysłowych. Dlatego wybierając źródło lasera nigdy nie powinniśmy robić tego bez pewnego zapasu mocy.

 

16 

Zapas mocy wpływa na szerokość okna procesowego, czyli zakresu poszczególnych parametrów, dla których jakość cięcia jest akceptowalna. Im mniejszy zapas mocy tym trudniej dobrać właściwe parametry i ciąć materiały gorszej jakości. Cięcie metali koloro- wych, stali nierdzewnych, aluminium, tytanu czy cienkich blach czarnych odbywa się z udziałem azotu, natomiast grubsze stale czarne cięte są z użyciem tlenu.

Ze względu na to, że przy cięciu w tlenie powstaje znacznie szersza szczelina niż przy azocie prędkość cięcia jest wielokrotnie niższa. Dlatego jeśli jest to możliwe ze względu na dostęp- ną moc, stal czarną znacznie wydajniej i taniej tnie się z użyciem azotu.

Jak pokazano na powyższych wykresach przewaga w szybkości cięcia azotem przy cieńszych blachach jest ogromna i sięga nawet pięciokrotności szybkości cięcia w tlenie przy tej samej mocy lasera. Przy grubszych blachach ta dysproporcja nieco spada, ale i tak jest wielokrotna. Należy zauważyć, że przy cięciu azotem zużywane jest więcej gazu ze względu na wyższe ciśnienia, lecz niższy koszt azotu oraz znacznie większa wydajność cięcia kompensuje to z nawiązką.

Z przedstawionych danych wynika również maksymalna grubość cięcia w zależno- ści od mocy lasera. Co prawda np. laser 3kW umożliwia wycięcie blachy o grubości 15mm, ale maksymalna grubość cięcia azotem to 4mm. Jeśli zwiększymy moc dwukrotnie do 6kW wówczas granicę cięcia w azocie przesuniemy do 6mm, co spowoduje, że tę grubość będziemy cięli z prędkością 6 razy wyższą niż na laserze 3kW. Powyższy przykład sugeruje, że zwiększanie mocy jest niezwykle opłacalne i powinno się inwestować w jak największe moce laserów. Jednak zanim podejmie się decyzję o wyborze mocy źródła trzeba nieco szerzej spojrzeć na wydajność całego procesu cięcia laserem.

WYDAJNOŚĆ PRACY WYCINARKI LASEROWEJ

Dynamika maszyny to właściwość, która de niuje zmiany prędkości posuwu w zależności od kształtów, po których się porusza. Wpływ na to mają zadana prędkość, przyspieszenie i zryw.

Prędkość cięcia ograniczona jest rodzajem i grubością blachy, mocą lasera, długo- ścią i wysokością ogniskowej, ciśnieniem gazu oraz średnicą i odległością dyszy od materia- łu. Prędkość ruchu głowicy jest natomiast ograniczona kształtem ścieżki, po której się poru- sza i wynika głównie z przyspieszeń liniowych i odśrodkowych działających na łukach. W zależności od rodzaju i grubości blach ograniczenia szybkości cięcia i ruchu głowicy w

17

różnym stopniu decydują o całkowitej wydajności maszyny. Przyspieszenie to czas jaki potrzebuje maszyna do rozpędzenia się do prędkości zadanej, ale czasem koniecznie jest jego ograniczenie na łukach tak aby suma sił wynikająca z przyspieszenia liniowego i odśrodkowego nie przekroczyła siły wynikającej z mocy napę- dów. Zryw to z kolei szybkość z jaką narasta przyspieszenie i jest ograniczony głównie sztywnością maszyny oraz mechanizmów przeniesienia napędu, ponieważ brak ogranicze- nia zrywu powodował by nagłe szarpnięcia i brak płynności ruchu. Jednak zastosowanie dużego ograniczenia zrywu może spowodować, że zadane przyspieszenie nigdy nie zosta- nie osiągnięte, a wydajność maszyny znacząco spadnie.

Przyspieszenie jest kluczowe dla wydajności cięcia cienkich blach, ponieważ pręd- kość cięcia wynikająca z mocy lasera może być tak duża, że odcinki, z których składają się kształty części są zbyt krótkie, aby tę prędkość można było osiągnąć. Przy niewielkich deta- lach często może dojść do sytuacji w których średnia prędkość cięcia jest tylko ułamkiem tej prędkości.

Oznacza to, że przy wycinaniu takich blach głównym czynnikiem ograniczającym wydajność jest dynamika, a moc lasera jest sprawą drugorzędną. Przy grubszych blachach problem ten nie jest aż tak widoczny, gdyż prędkości cięcia nie są tak duże i dystans rozpę- dzania jest stosunkowo krótki.

Przeanalizujmy wydajność wycinania przykładowego detalu o wielkości długości 420x180mm przedstawionego na rysunku w zależności od grubości blachy oraz mocy lasera.

 

18 

 

Przy grubości blachy 0.8mm moc źródła niemal nie ma znaczenia, ponieważ przy tak cienkich blachach maszyna porusza się po stosunkowo krótkich odcinkach i przy danej dynamice nie może się rozpędzić do możliwej szybkości cięcia. Przy blachach powyżej 2mm różnice zaczynają być widoczne, ale nie są one drastyczne.

Przy 4mm moc zaczyna mieć istotne znaczenie, ale największe różnice w wydajno- ści dotyczą mocy do 6kW. Dalsze zwiększanie mocy co prawda zwiększa wydajność, ale już w minimalnym stopniu. Dzieje się tak ponieważ po przekroczeniu grubości 4mm laser nie może już stosować przebijania w locie i musi przy każdym przebiciu zatrzymać się, przebić przez materiał, w zależności od grubości w czasie 30-600ms i dopiero rozpocząć wycinanie konturu. Przy grubych elementach o dużej liczbie otworów może dojść do sytuacji, w której sumaryczny czas przebijania będzie większy od czasu cięcia. Właśnie czasy przebijania są między innymi powodem załamania się na wykresie wydajności powyżej 3mm.

Okazuje się zatem, że porównując liniową szybkość cięcia lasera 6 i 12kW widzimy przyrost nawet o 80%, ale po analizie czasów cięcia przykładowego detalu uwzględniając czasy przebicia oraz ograniczenia wynikające z dynamiki maszyny różnice te nie przekracza- ją 10%. Należy zauważyć, że wydajności cięcia podane na wykresie dotyczą tego konkretne- go przykładowego detalu i będą się nieco zmieniały w zależności od kształtów czy ilości otworów. Analiza pod kątem różnic w wydajności cięcia przy mocach 6 i 12kW grubych blach w tlenie wykazuje, że powyżej 6kW praktycznie nie zwiększa się wydajność cięcia wynikająca z szyb- kości posuwu. Można spodziewać się niewielkiego przyrostu wydajności ze względu na nieco szybsze przebijanie przy większych mocach, ale całkowita wydajność wycinania przy przejściu z 6 na 12kW nie wzrasta więcej niż o 15%.

19

Podsumowując to porównanie należy stwierdzić, że istotna różnica w wydajności będzie widoczna wyłącznie przy grubościach dla których dana moc pozwala na cięcie w azocie, a mniejsza nie. Przykładowo laser 6kW może ciąć w azocie blachy czarne do grubości 6mm, a laser 10kW do 10mm.

Wynika z tego, że wyraźna różnica w wydajności przy przejściu z 6 na 10kW będzie wyłącznie dla blach o grubości 8 i 10mm. Dlatego stosowanie większych mocy jest ekono- micznie uzasadnione w przypadkach, gdzie użytkownik większość elementów wycina z tego zakresu grubości. Jeśli natomiast uśrednimy przyrost wydajności dla całego zakresu grubości blach wówczas nie przekracza on 10-15%. Przestoje to jeszcze jeden czynnik często niedostrzegany przy analizie wydajności wycinarki laserowej, ponieważ laser nie tnie cały czas. Zmiana palet, czas uruchomienia programu, przejazdy głowicy w powietrzu, wymiana dysz, przerwy w pracy spowodowane czynnościami serwisowymi są niezależne od mocy źródła. Analizując rzeczywisty czas cięcia okazuje się, że waha się on w zakresie 60-90% czasu zmiany.

Należy zwrócić uwagę, że zwiększając wydajność cięcia nie skracamy przerw w cięciu, co powoduje, że w przeliczeniu na wydajność liczoną w ilości wyprodukowanych sztuk na zmianę przyrost wydajności produkcji będzie mniejszy od tego, który wynika ze zwiększenia mocy lasera. Biorąc pod uwagę to, że moc źródła lasera bardzo mocno wpływa na cenę zakupu należy dokładnie przeanalizować korzyści i koszty z tego wynikające. Przykładowo laser o mocy 12kW kosztuje niemal tyle co 2 lasery o mocy 6kW, a jego średnia wydajność nie wzrośnie więcej niż 15%. Dlatego w większości przypadków zdecydowanie korzystniej jest zainwestować w 2 lasery 6kW, ponieważ wówczas uzyskujemy 100% zwięk- szenia wydajności przy cięciu każdej blachy i każdego kształtu.

 

20 

Na powyższym wykresie przedstawiono szacunkowe możliwości zarobkowania na laserach z różnymi mocami źródła na podstawie danych uzyskanych z rm świadczących usługi cięcia laserem w funkcji ceny zakupu wycinarki. Zwiększając moc lasera początkowo przyrosty przychodów są bardzo duże w stosunku do wzrostu ceny zakupu, dlatego do celów usługowych nie kupuje się laserów z niskimi mocami. Należy przyjąć, że minimalna moc zapewniająca rozsądną stopę zwrotu to 3kW. Jednak dalsze zwiększanie mocy powoduje dalszy przyrost dochodów i tak do 6kW przy których krzywa zaczyna się załamywać. Pomimo znacznego zwiększenia nakładów inwe- stycyjnych widzimy stosunkowy niewielki przyrost przychodów.

Na uwagę zasługuje fakt, że procentowy przyrost przychodu pomiędzy mocą 4 i 6kW jest większy niż pomiędzy 6 i 12kW. Ogólną ocenę inwestycji można również przedstawić w postaci czasu po jakim zwraca się zakup lasera w zależności od mocy.

Przy niewielkich mocach zakup lasera wymaga ok 5000h cięcia usługowego, aby inwestycja mogła się zwrócić. Jednak ze wzrostem mocy czas ten szybko się skraca i osiąga ekstremum przy 6kW. Jak wcześniej stwierdzono powyżej mocy 6kW przyrosty przychodów są niewielkie, a koszt inwestycji szybko rośnie co powoduje wydłużenie czasu zwrotu inwestycji.

 

21

DO PRODUKCJI CZY NA USŁUGI

Aby optymalnie dobrać moc źródła musimy także przeanalizować w jakim celu zamierzamy nabyć wycinarkę laserową. Innymi kryteriami należy się kierować przy zakupie do własnej produkcji, a innymi do celów usługowych. Wyobraźmy sobie arkusz blachy do wycięcia który zawiera zastaw potrzebnych nam elementów. Zlecając wycięcie tego arkusza rmie usługowej zapłacimy np. 100zł. Jeśli kupimy laser i sami wytniemy ten arkusz to koszt wycięcia wyniesie przykładowo 5zł przy 2kW, 4zł przy 3kW i 3zł przy 4kW. Jak widać różnica w koszcie wycięcia w przeliczeniu na arkusz pomiędzy mocą 2 a 4kW wynosi tylko 2zł więc różnica w cenie zakupu lasera szybko się nie zwróci.

Jednak spójrzmy na to z drugiej strony, jeśli zamierzmy wykonywać na nim usługi cięcia wówczas laserem o mocy 2kW wykonamy przykładowo 5 arkuszy na godzinę i uzyskamy przychód 500zł na godzinę. Przy 3kW wytniemy 7,5 arkusza co da nam 750zł/h, a mając 4kW wytniemy 10 arkuszy i zarobimy 1000zł/h. W tym przypadku widać, że zakup większej mocy daje nam nieporównywalnie większe możliwości.

KOSZTY UTRZYMANIA LASERA

Często zaniedbywanym zagadnieniem dotyczącym zakupu w szczególności pierw- szego lasera są koszty eksploatacyjne. Na koszty eksploatacyjne składają się koszty części, gazów i energii elektrycznej. Uśredniony koszt eksploatacyjny cięcia laserem ber szacuje się w zakresie 30 do 70zł/h w zależności od mocy źródła oraz rodzaju gazu.

Fantastyczne opowieści związane z niskimi kosztami eksploatacyjnymi laserów ber oczywiście mają swoje uzasadnienie w porównaniu z laserami CO2, ale nie należy tych kosztów ignorować. Elementy eksploatacyjne takie jak dysze, okna ochronne, izolatory ceramiczne wymieniane są przez operatora w ciągu minut.

Dysze wymienia się przy zmianie blachy ręcznie lub czasami można spotkać syste- my automatycznej wymiany dysz. Ręczna wymiana nie jest uciążliwa i trwa zazwyczaj kilka sekund. Ceramiczny uchwyt dyszy w zasadzie się nie zużywa, ale pełni rolę bezpiecznika, który w przypadku kolizji chroni głowicę przed poważniejszymi uszkodzeniami. Okno ochronne chroni soczewkę skupiającą i zapobiega przedostawaniu się gazu do górnej komory głowicy. Ruszt, na którym leży materiał również zużywa się, ale użytkownik wycina go samemu z blachy o grubości 2-3mm. Do elementów eksploatacyjnych wymienianych

22 

przez serwis producenta należą soczewki, złącze światłowodu czy osłony harmonijkowe, choć u niektórych producentów istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji również na te elementy.

Częstotliwość wymiany optyki w znacznym stopniu zależy od mocy źródła, ale ze względu na wiele dodatkowych czynników decydujących o ich żywotności nie można precyzyjnie jej określić. Na podstawie statystyk wymiany optyki można stwierdzić, że przy mocach do 2kW średnia żywotność przekracza 2 lata. Powyżej mocy 6kW żywotność szybko spada, aby przy największych mocach osiągała wartości nie przekraczające kilku tygodni. Rozwijająca się technologia prowadzi oczywiście do wydłużania żywotności optyki i należy się spodziewać, że czasy te będą się wydłużały.

GŁOWICA

Głowica lasera jest jednym z najważniejszych elementów wycinarki laserowej. Od niej zależy jakość cięcia, szybkość przebijania czy zakres grubości materiałów przy danej mocy źródła. Po pojawieniu się na rynku laserów światłowodowych pierwsze głowice pracu- jące w tej technologii były dość prymitywne, pozbawione automatyki czy zabezpieczeń. Takie rozwiązania sprawdzały się przy mocach rzędu 2kW, ale szybki rozwój źródeł światło- wodowych narzucił nowe wymagania dla głowic laserów ber. Okazało się, że przy rosną- cych mocach źródeł to głowica stała się najsłabszym punktem całego systemu. Co prawda producenci starali się dostarczać głowice o większych mocach, ale brak wypracowanych standardów w tej branży powodował wiele niedogodności i niepotrzebnych kosztów.

Przykładem niech będzie proces zużywania się elementów optycznych, który początkowo był nieprzewidywalny, ponieważ dopóki nie nastąpiło katastrofalne uszkodze- nie soczewki operator lasera nie wiedział, że dzieje się coś złego. Przegrzewająca się soczewka skupiająca może zostać nagrzana do tego stopnia, że jej powierzchnia ulegnie stopieniu. Stopione szkło, z którego wykonana jest soczewka paruje i skroplony materiał osiada na sąsiadującej soczewce kolimatora również powodując jej uszkodzenie. Uszkodzo- na soczewka kolimatora parując może uszkodzić kwarcową końcówkę złącza światłowodu i tym sposobem operator, który nie zauważył pogorszenia cięcia i nie wyłączył maszyny na czas ma do wymiany całą optykę w głowicy.

W związku z powyższym nowe generacje głowic zostały wyposażone w pomiar temperatury soczewek, ale w sposób pośredni, mierząc temperaturę obudowy soczewki. Szkło, z którego wykonuje się soczewki ma stosunkowo małą przewodność cieplną i w przypadkuprzegrzewania się powierzchni soczewki musi minąć pewien czas zanim tempe-

23

ratura dotrze do obudowy soczewki powodując zadziałanie zabezpieczenia. Niestety często jest już za późno i kolejne elementy optyczne zdążą się już uszkodzić.

Firma Kimla opracowała bezdotykową metodę pomiaru temperatury powierzchni soczewek bazującą na matrycach mikrobolometrycznych, która pozwala na monitorowanie temperatury bezpośrednio w miejscu, gdzie ona powstaje i tym samym możliwe jest natychmiastowe zatrzymanie pracy maszyny w przypadku przekroczenia temperatury alarmowej.

POMIAR ODLEGŁOŚCI OD MATERIAŁU

System pomiaru odległości dyszy od materiału dba o to, aby niezależnie od grubo- ści i pofalowania blachy odległość dyszy od materiału nie zmieniała się. Głowica musi zatem podążać za nierównościami powierzchni materiału i robić to z odpowiednio dużą prędko- ścią, aby nadążać za zmianami wysokości nawet przy najszybszych ruchach roboczych. Pomiar wykonywany jest metodą pojemnościową poprzez pomiar częstotliwości generato- ra fal radiowych, która zmienia się w zależności od pojemności pomiędzy dysza, a blachą.

Im dysza jest bliżej blachy tym pojemność jest większa i częstotliwość maleje.

 

24 

Na podstawie tej częstotliwości wyznaczana jest odległość, a następnie korygowana jest wysokość głowicy. W większości laserów pomiar odległości i korekcja wysokości odbywają się z częstotliwością 1kHz, czyli 1000 razy na sekundę. Okazuje się jednak, że przy dużych prędkościach taka częstotliwość jest za niska. Przykłado- wo przy szybkości ruch głowicy na poziomie 1m/s korekta wysokości głowicy będzie wyko- nana tylko co 1mm. Dla uniknięcia kolizji kluczowe jest, aby głowica mogła zareagować jak najszybciej.

Dlatego Kimla zaprojektowała układ pomiaru nowej generacji, gdzie przy zastoso- waniu procesorów sygnałowych DSP udało się zwiększyć częstotliwość pomiarów i korekcji wysokości głowicy do 20kHz. Dzięki temu system jest w stanie szybciej reagować i precyzyj- niej regulować położenie głowicy. Zakres pomiaru odległości od blachy jest bardzo istotny przy przebujaniu grubszych mate- riałów. Podczas przebijania iskry i stopiony materiał mogą wydobywać się z krateru z taką prędkością, że potra pokonać opór wynikający z pędu gazu i przedostać się do głowicy niszcząc okno ochronne. Dlatego przy przebijaniu grubych blach w szczególności ciętych tlenem należy odsunąć dyszę od materiału na wysokość nawet kilkunastu milimetrów. Jest to wysokość poza standardowym zakresem pracy regulatorów wysokości i przez to więk- szość laserów przebija przy odległości nie przekraczającej 10mm co powoduje szybsze zużywanie się okien ochronnych.

System pomiarowy w laserach Kimla został zaprojektowany w taki sposób, aby zakres pomiarowy wynosił 20mm co znacznie skraca czas przebicia oraz wydłuża czas życia optyki. Jednak, aby można było przebijać materiał z tak dużej odległości głowica musi mieć możliwość automatycznego obniżenia wysokości ogniskowej do powierzchni blachy. Dlate- go warunkiem sprawnego i bezpiecznego przebijania grubych blach jest jeszcze odpowied- ni zakres regulacji pozycji ogniska. Podczas przebijania głowica musi zostać podniesiona, ale punkt skupienia powinien pozostawać na powierzchni materiału.

Okno ochronne oddziela część wysokociśnieniową i niskociśnieniową. Uszczelnie- nie okna wymaga kontroli i upewnienia się, że gaz nie przedostaje się do górnej części głowicy, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia soczewek. Dlatego istotna jest możliwość pomiaru ciśnienia zarówno części wysokociśnieniowej, dla kontroli ciśnienia dyszy oraz niskociśnieniowej, dla kontroli ewentualnych przecieków. Równie istotna jest pewność, że do głowicy nie dostała się wrazz gazem wilgoć, lub nie rozszczelnił się układ chłodzenia.

25

Dla zapewnienia maksymalnej kontroli stanu głowicy rma Kimla zainstalowała w głowicy następujące czujniki:

- Temperatura górnego okna ochronnego - Temperatura soczewki kolimatora - Temperatura obudowy soczewki kolimatora - Temperatura soczewki skupiającej - Temperatura obudowy soczewki skupiającej - Temperatura okna ochronnego - Temperatura korpusu - Temperatura kontrolera wysokości głowicy - Ciśnienie na dyszy - Ciśnienie w komorze soczewek - Wilgotność w komorze soczewek - Całkowita moc strat na głowicy - Całkowita moc strat złącza światłowodu - Odbicie promienia od materiału

Jedną z czynności obsługowych jakie wykonuje operator przy głowicy jest wymia- na okna ochronnego. Jest to czynność stosunkowo prosta i szybka, ale można popełnić przy niej wiele błędów. Podstawową zasadą jest, aby nie pozostawiać otwartej komory okna, ponieważ drobne zanieczyszczenia z powietrza mogą dostać się do wnętrza głowicy. Należy również pamiętać, aby nigdy nie obracaj raz użytego okna górą do dołu oraz wymie- niać okno nawet jeśli uszkodzenie będzie bardzo małe. Należy również pamiętać, aby przed założeniem okna sprawdzić te onowe uszczelnienie okna, ponieważ nawet niewielka niesz- czelność może uniemożliwić pracę.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo wymiany okna rma Kimla ponad oknem ochronny zastosowała kolejne okno ochronne, aby nieuwaga lub błąd operatora nie skutkował poważnymi uszkodzeniami optyki.

26

JAK KUPOWAĆ LASER ?

Klient chcący zainwestować w laser, szczególnie pierwszy, powinien dobrze się do tego przygotować, ponieważ są to jedne z najdroższych maszyn CNC i nie można sobie pozwolić na ryzyko podjęcia błędnej decyzji.

Należy zacząć od nauki zagadnień związanych z laserami i ich praktycznym użytko- waniem. Jest to dość czasochłonne zajęcie, ale często potra uchronić inwestora przed wyrzuceniem milionów złotych. Poniżej przedstawiono zestaw rad i sugestii na co należy zwrócić uwagę i o co pytać potencjalnego sprzedawcę zanim podejmiemy decyzję o zaku- pie konkretnej maszyny.

Podczas zdobywania wiedzy o laserach często odwiedzamy różnych dostawców lub kontaktujemy się z nimi telefonicznie. Dociera do nas bardzo wiele informacji, ale są to wyłącznie ulotne słowa, na podstawie których układamy sobie obraz rynku wycinarek laserowych. Często sprzedawcy w swoich wypowiedziach koloryzują rzeczywistość, a nawet podają nieprawdziwe dane, dlatego o ile to możliwe, powinniśmy prowadzić koresponden- cję mailową, co powoduje, że sprzedawca dwa razy zastanowi się co napisać zanim poda na przykład nierealne grubości cięcia czy wartości parametrów niemożliwe do osiągnięcia. Ponadto do maila można wrócić, aby odświeżyć sobie zdobytą wiedzę oraz sięgnąć do niego na dowód, że sprzedawca zapewniał o właściwości, której nie ma sprzedana maszyna w przypadku kon iktu i konieczności rozstrzygnięcia sporu przez sąd.

Ogólnie wszystkie wycinarki laserowe oferowane na rynku można podzielić na maszyny solidne i maszyny o nieco niższej jakości. Nie zawsze łatwo od razu jest odpowie- dzieć do której grupy powinniśmy zaliczyć daną maszynę, tym bardziej, że solidność maszy- ny nie zawsze oznacza dużą wydajność, a duża wydajność nie gwarantuje solidności. Oczywiście można bezpiecznie założyć, że lasery o dobrze znanych nazwach zadziałają i będą w stanie wykonywać swoją pracę. Niekoniecznie szybko i niekoniecznie tanio, ale wytną to co mają wyciąć. Trzeba tylko pamiętać, że wielkie rmy mają wielkie koszty i muszą dużo zarabiać, aby je pokryć. Zwiększanie cen nie wchodzi w grę na konkurencyjnym rynku, dlatego pozostaje zarabianie na serwisie.

Czy ktoś zastanawiał się, dlaczego jedna rma okno ochronne oferuje za 40 EUR, a druga za 200 EUR? Są zrobione z tego samego szkła, mają te same pokrycia antyre eksyjne i możne nawet są wykonywane w tej samej fabryce. Okazuje się, że to droższe ma np. fazę, której kształt został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym i nikt nie może produkować zamienników.

27

Innym przykładem działań, które ewidentnie nie służą poprawie jakości czy funk- cjonalności, lecz zapewniają stały dopływ pieniędzy to oprogramowanie, które sprawdza numery seryjne poszczególnych komponentów systemu sterowania i jeśli numer jest spoza listy, którą kupił producent lasera to element ten nie zadziała. Wówczas okazuje się, że konkretny podzespół znanego producenta automatyki na wolnym rynku kosztuje np. 4.000 EUR, ale zadziała tylko ten od producenta lasera z konkretnym numerem seryjnym tyle tylko, że trzeba za niego zapłacić 14.000 EUR.

Co prawda producent myśli, że jak ktoś kupi laser za 500.000 EUR to różnica 10.000 EUR będzie dla niego nieistotna, jednak przez właśnie takie niespodzianki wielu przedsię- biorców ucieka od dużych i znanych marek.

Podobnie wygląda sprawa z marżami na usługach zewnętrznych. Jeśli źródło ulegnie awarii użytkownik musi skontaktować się z dostawcą, dostawca nie naprawi źródła tylko zleci serwis producentowi źródła. Producent maszyny w tej sytuacji może zażądać właściwie dowolnej kwoty za naprawę i nie jest niczym dziwnym, gdy za tą samą naprawę źródła w jednej rmie trzeba zapłacić kwotę nawet 3 razy wyższą niż w drugiej. Dlatego zawsze przed zakupem lasera należy zapytać o cennik serwisowy oraz ceny głównych komponentów maszyny takie jak głowice czy moduły laserowe.

Firma Kimla od wielu lat stosuje zasadę niezarabiania na usługach serwisowych. Oczywiście, serwis jest odpłatny, ale cena serwisu pokrywa koszty jego funkcjonowania nie generując dochodu. Dzięki takiemu podejściu często dochodzi do sytuacji, gdzie naprawa porównywalnej usterki jest wielokrotnie tańsza.

Duże rmy mają skomplikowany proces decyzyjny, a działy badawczo rozwojowe rozsiane po całym świecie, dlatego nowe produkty rozwijane są stosunkowo wolno i tak zaawansowana maszyna jak wycinarka laserowa od momentu rozpoczęcia projektu do pojawienia się na rynku potrzebuje nawet 10 lat. Jest to czas, w którym wiele technologii zmienia się i nowa maszyna jest przestarzała w momencie premiery. Przykładem są tu duzi producenci laserów, którzy wciąż stosują napędy zębate, chociaż z technologicznego punktu widzenia jest to jak parowóz na kolei. Z drugiej strony maszyny azjatyckie czy z poza Unii Europejskiej kuszą niską ceną, ale jak wiemy „prawie robi wielką różnicę”.

28 

Zatem jak ocenić maszynę? Należy odpowiedzieć na poniższe pytania, sprawdzić i samemu zdecydować czy na więk- szość z nich jesteśmy w stanie odpowiedzieć twierdząco. Czy: - laser jest wyprodukowany w EU i ma serwis producenta w Polsce? - ma źródło wyprodukowane jest w EU i ma serwis producenta w Polsce? - ma głowicę wyprodukowaną w EU, która ma serwis producenta w Polsce? - ma system sterowania wyprodukowany w EU, który ma serwis producenta w Polsce? - dostawca prowadzi działalność w Polsce ponad 10 lat? - dostawca ma w Polsce showroom z laserami? - dostawca ma magazyn części w Polsce? - dostawca ma klientów w Polsce posiadających kilka jego laserów? - posiada deklarację zgodności wystawioną przez podmiot z EU? - system sterowania ma interpolator sprzętowy? - laser można zainstalować bez fundamentowania? - ma całościową zabudowę z certy kowanymi ltrami podczerwieni? - ma oprogramowanie CAD/CAM tworzone przez producenta lasera? - ma napędy liniowe magnetyczne we wszystkich osiach?

 

29

ZAPISY W UMOWIE

- Czy na maszynę jest rękojmia (czy nie jest przypadkiem wyłączona w umowie sprzedaży)? Jeśli jest wyłączona to będziemy mogli zwrócić maszyny dostawcy nawet jeśli maszyna będzie miała wadę?

- Czy dostawca jest sp. z o.o. czy działalnością gospodarczą osoby zycznej? Jeśli sp. z o.o. lub podobna, to kiedy została założona, jaki ma kapitał i czy ma mają tek. Jeśli ma niski kapitał i nie ma majątku to w przypadku problemu nawet rękojmia nie pomoże w przypadku upadłości?

- Czy sprzedawcą jest rma zarejestrowana w Polsce, czy jest tylko pośrednikiem i zakup będzie realizowany bezpośrednio z kraju spoza Unii Europejskiej?

- Czy rma ma ubezpieczenie co najmniej na kwotę zakupu lasera? Dobrze jest poprosić o kopię polisy.

- Czy dostawca ma sprzedane takie lasery w Polsce? Jeśli nie to prawdopodobnie nie ma możliwości zapewnienia serwisu. Powinno się odwiedzić co najmniej 3 rmy użytkujące taki laser, najlepiej umówić się samemu i odwiedzić użytkownika bez sprzedawcy. Należy porozmawiać z operatorem, gdyż właściciel często ma niewiele do powiedzenia o maszynie. Proszę pamiętać, że sprzedawca nie wyśle nigdy klienta do niezadowolonego użytkownika, dlatego należy na własną rękę poszukać takiej maszyny i samemu postarać się o opinię.

- Jakiej rmy jest źródło? Jeśli nie jest wyprodukowane w Europie nie warto ryzykować. Prawdopodobnie nie będzie serwisu takiego źródła w Europie nie mówiąc już o Polsce. Przy braku serwi su źródła w Europie narażamy się na duże problemy z transportem i koniecznością oclenia drogiego urządzenia. W takim wypadku nawet naprawa gwarancyjna może oznaczać spore wydatki i miesiące przestoju.

- Jak realizowany jest serwis źródła? Koniecznie musi to ma to organizować dostawca. I powinien wziąć za to odpowie dzialność, ponieważ to on musi zdemontować światłowód przed naprawą i następ nie podpiąć po naprawie. Jeśli zrobi to źle to on powinien być za to odpowiedzialny (konieczny zapis w umowie).

30

 

- Jaka będzie zainstalowana głowica? Jeśli dalekowschodnia wówczas szanse na profesjonalny serwis w zasadzie nie występują. - Jeśli uszkodzi się optyka to kto będzie naprawiał taką głowicę i czy ma do tego

odpowiednie warunki i umiejętności? - Czy dostawca ma głowice na zamianę? - Jakie ma laboratorium do obsługi głowic? - Jakie ma doświadczenie w ich wymianie i czy bierze odpowiedzialność za skutki

niewłaściwej wymiany?

Nigdy nie należy kupować lasera od rmy, która nie ma lasera demonstracyjnego. Jeśli sprzedawca pokazuje tylko maszyny w katalogu to znaczy, że nie będzie miał pojęcia o obsłudze serwisowej maszyny ani o źródle części zamiennych. W przypadku problemu nie będzie miał z czym porównać albo skąd wziąć podzespołów. Na

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl